Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva tillverkning och handel med plåt- och stålkomponenter till industrin, samt idka därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 43 216 | 24 973 | 29 583 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -15 948 | -5 658 | -1 497 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 469 | -5 039 | -2 095 |
| Årets resultat (tkr) | -4 169 | 1 | |
| Summa tillgångar (tkr) | 40 992 | 37 973 | 22 639 |
| Antal anställda | 24 | 18 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 43 216 | 24 973 | 29 583 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -15 948 | -5 658 | -1 497 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 469 | -5 039 | -2 095 |
| Årets resultat (tkr) | -4 169 | 1 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 043 | 4 019 | 2 012 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 35 949 | 33 954 | 20 627 |
| Tillgångar (tkr) | 40 992 | 37 973 | 22 639 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 792 | 12 961 | 2 960 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 976 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 13 855 | 16 760 | 15 662 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 345 | 8 251 | 3 041 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 40 992 | 37 973 | 22 639 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 24 | 18 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 801 | 1 387 | 1 644 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -36.9% | -22.7% | -5.1% |
| Soliditet | 33.6% | 34.1% | 16.2% |
| Kassalikviditet | 181.0% | 306.3% | 335.0% |
Spirac Mfg AB ingår i en koncern med 14 bolag. Moderbolag är Spirac Group AB och koncernmoderbolag är CARIPS Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva tillverkning och handel med plåt- och stålkomponenter till industrin, samt idka därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.